Третият парадокс в приходната част на отчета за проходите и разходите е свързан с това, че като приход в третата подгрупа на приходите от оперативна дейността поставени: „3. Разходи за придобиване на активи по стопански начин“. Защо разходите се класифицират като приходи? Или възниква въпросът какъв доход са разходите на предприятието за придобиване на активи?
Обяснението на „парадокса“ е следното.
Използването на корективна статия „Разходи за придобиване на активи по стопански начин“ е свързано със случаите, когато предприятието е решило със собствени сили да придобие даден актив. Да приемем, че предприятието Х е решило да изгради със собствени сили малък склад за съхранение специални химикали на стойност 300 хил. лева. Изискванията към изграждането на склада не са големи и ръководството е преценило, че ще му излезе по-изгодно, ако използва свои работници. Чрез уплътняване на работното време част от работниците ще изграждат и постройката. В нея се влагат определени материали и труд, тъй като работниците влагат част от своето работно време на обекта.
До момента на приемане на склада като готов актив всички разходи се осчетоводяват в статия 4 на счетоводния баланс „Предоставени аванси и дълготрайни материални активи в процес на изграждане” на раздел Б. ІІ на баланса. Разходи на същата стойност обаче се осчетоводяват и като разходи за материали и разходи за персонал в статия 2 и 3 на разходната част на отчета за приходите и разходите. Защо? Не могат да се разделят разходите за заплати на работниците, които едновременно работят на технологичните линии и на строителството на склада. Те си получават месечната заплата. Така разходите в ОПР се увеличават изкуствено с частта от заплатите, която е заработена на строителния обект. Те нямат връзка с разходите за произвежданата продукция. Затова стойността на разходите вложени в изграждането на склада се записват като приход в коригиращата статия 3 „Разходи за придобиване на активи по стопански начин”. По този начин се балансират (неутрализират) общите разходи за производствената дейност на предприятието. Ако предприятието Х е изградило 50 % от склада, счетоводното отразяване на този процес би изглеждало по следния начин:
Отчет за приходите и разходите
(извадка)
(в лв.)
Разходи | Приходи | ||
2. Разходи за суровини, материали за изграждане на склада
3. Разходи за персонал за изграждане на склада |
100 000
50 000 |
3. разходи за придобиване на активи по стопански начин |
150 000 |
13. Печалба | 0 | 11. Загуба | 0 |
От примера се вижда, че финансовият резултат от изграждането на склада се занулява и той не влияе върху величината на печалбата от реализираната продукция от основната дейност на предприятието Х. В момента, в който склада се приеме и зачисли като дълготраен материален актив корективната статия 4 „Предоставени аванси и дълготрайни материални активи в процес на изграждане” се занулява, тъй като повече разходи за изграждане на склада няма да се правят.
Ако все пак на ползвателите на финансови отчети материята остава неясна и трудно неразбирама препоръчваме да ползват счетоводните услуги професионалните счетоводни и консултантски фирми.